Jak wygląda tworzenie stron www w etapach

Posiadasz własny biznes, ale nie wiesz, jak go wypromować? Wchodzisz na strony www i szukasz firmy, która oferuje tworzenie oryginalnych i atrakcyjnych stron wykonanych w najnowszych technologiach? Wiesz, że sukces firmy bardzo często zależy od tego, czy firma istnieje w internecie, czy nie. Myślisz o własnej stronie internetowej, ale nie wiesz jak wszystko się odbywa. Postaram się przybliżyć Ci zatem najważniejsze elementy i etapy w projekcie jakiem jest tworzenie stron internetowych.

Proces, jakim jest tworzenie stron www wymaga pracy i zaangażowania wielu ludzi o różnych specjalnościach:

  • analityków,
  • handlowców,
  • webmasterów (koderów HTML i XML),
  • programistów,
  • grafików,
  • specjalistów od marketingu,
  • copywrighterów (edytorów i optymalizatorów tekstu)
  • specjalistów SEO i SEM

Pierwszym etapem, jaki składa się na tworzenie stron www jest poznanie profilu odbiorców stron WWW i oczekiwań klienta. Wykonawca musi się zorientować jaka jest grupa docelowa i jakie serwis ma spełniać funkcje. Oznacza to, że jak najlepiej muszą zostać określone wymagania klienta co do wyglądu strony, jej funkcjonalności oraz funkcji jakie strona ma spełniać.

Najważniejsze z nich to oczywiście zaprezentowanie informacji na temat firmy i oferty, budowanie i popularyzacja wizerunku firmy, wzmocnienie wizerunku określonej grupy produktów i usług. Bardzo ważny jest też aspekt nawiązywania i utrzymywania relacji z klientami oraz rozwijanie współpracy z partnerami biznesowymi. Nie wolno także zapominać o odbiorcy strony. Opracowanie profilu użytkownika tworzonego serwisu internetowego pozwoli na opracowanie mechanizmów sprzyjających przeglądaniu oferty na stronach.

Kolejny etap projektowania to zbudowanie struktury serwisu i określenie hierarchii jego elementów. Internauci nie powinni mieć problemów z dostępem do najważniejszych funkcji i treści strony. W tym celu opracowywane są wzajemne zależności między poszczególnymi funkcjami i elementami menu. Bardzo ważną cechą jest ergonomia ich rozmieszczenia w ten sposób, aby były łatwo dostępne i znajdowały się w miejscu, gdzie spodziewa się ich użytkownik.

Następnie wykonawca serwisu zajmuje się stworzeniem projektu graficznego

Musi on być ściśle związany ze strukturą serwisu oraz profilem odbiorców. Pomiędzy informacją i grafiką muszą być zachowane proporcje i ustalone ścisłe powiązania, aby porządek na stronie został zachowany. Oprócz tego projekt powinien przywoływać pozytywne skojarzenia związane z firmą. Może on być nawiązaniem do logo firmy, odniesieniem do branży, produktu czy regionu, w którym prowadzona jest działalność. Najważniejsza jest ekspozycja treści i nie wolno o tym zapomnieć podczas projektowania stron www.

Graficy powinni dobrać odpowiednio wygląd serwisu do prowadzonej działalności i przedstawić pierwotną wersję pod ocenę klienta, aby możliwe było sprawne naniesienie ewentualnych zmian zasugerowanych przez niego.

Kolejnym etapem, jaki składa się na tworzenie stron www jest integracja kodu z grafiką strony. Jest to zadanie dla programistów lub webmasterów, którzy tną projekt graficzny na poszczególne części składowe strony. Następnie funkcjonalne moduły zostają zintegrowane z elementami graficznymi oraz bazą danych i od tej chwili strona zaczyna działać, a klient może ją oglądać w internetowej przeglądarce.

Na koniec zostaje tylko przetestowanie serwisu i jego wdrożenie. Testowanie polega na sprawdzeniu poprawności kodu, użytego w implementacji serwisu. Jest to istotne w celu eliminacji niedociągnięć i poprawieniu funkcjonowania strony. Wdrożenie natomiast to umieszczenie serwisu na serwerze docelowym, w odpowiedniej domenie i ewentualne przeszkolenie administratora strony w zakresie obsługi jego panelu.

Należy pamiętać, że każdy z wyżej wymienionych etapów jest równie ważny i na każdym poziomie realizacji najbardziej liczy się współpraca z wykonawcą. Tylko stały kontakt pozwala na przekazywanie mu na bieżąco oczekiwań oraz zgłaszanie pojawiających się niejasności jakie mogą się pojawić w całym procesie jakim jest tworzenie stron www. Dobra komunikacja nie tylko pozwoli na wykonanie projektu w terminie, ale także zgodnie z wymogami klienta.

Dodaj komentarz